Kim ulan bu Billy Bauer (!) Black Mirror S05E02

  görünümler 834,111

Barış Özcan

Barış Özcan

3 aylar önce

Billy Bauer. Bu ismi ilk kez geçen yılın sonunda yayımlanan Black Mirror dizisinin interaktif bölümü “Bandersnatch”de görmüştük. Dizinin yarattığı “Kara Ayna” evrenindeki hayali UKN televizyon kanalının altındaki bant mesajlarda...
Geçen hafta 5. Sezon yayımlandı ve bu isim ikinci bölümde tekrar karşımıza çıktı. Bölümü izlemeyenler şimdi gidip izleyebilir, çünkü bu videoda epeyce bir ayrıntıya gireceğim; sürprizler, spoilerlar konusunda hassas olanları uyarmak isterim. Tabi izlemek istemeyenler de olabilir. Onlar için de kısa bir özet geçeceğim. Amacım sadece bu videoyu izlemek için vakit ayıranların o vaktini en iyi şekilde değerlendirmek. Zaten dizinin bu bölümünün ana fikirlerinden biri bu. Vaktimizi bir şeyler izleyerek geçiriyoruz ama baktığımız şeyi göremiyoruz. İşitiyoruz ama duyamıyoruz. Hayatlarımızı ziyan ediyoruz.
İronik olan şey ne biliyor musunuz? Yabancı film ve dizi eleştirmenlerinin çoğunun en beğenmediği bölüm olmuş. Çok sığ bulmuşlar. Oysa onların eleştirilerini okuduğumda tam da bu bölümde verilen az önceki mesajları anlayamadıklarını gördüm. Yani eleştirdikleri şeyin eleştirdiği şey haline gelmişler.
Neyse... Ben sizi daha fazla merakta bırakmayıp bölümün konusu hakkında kısa bir özet geçeyim.
Christopher, kısaca Chris, yani baş karakterimiz Uber benzeri bir uygulama yardımıyla şoförlük yapıyor. Onu tanımaya çalışırken kendisini bir grup terapisinde görüyoruz. Orada bir anne 18 ay önce kızının intihar ettiğini söylüyor. Chris bu kadınla biraz yakınlaşınca fark ediyor ki bu acılı anne her gün kızının Persona hesabına giriş yapmaya çalışıyor. Belki onun neden intihar ettiğini anlarım diye...
İlk sosyal mesajımız burada geliyor. Persona hayali bir sosyal medya mecrası. Ama hemen her gün gerçek sosyal medyada maruz kaldıkları şeyler, hatta bir takım oyunlar nedeniyle intihar eden çocukların, gençlerin haberlerini duyuyoruz. Persona, kızın annesine onun siteye giriş şifresini vermediği için anne her gün aklına gelen 3 parolayla kızının hesabına girmeyi deniyor.
Bu bizim yan konumuz. Asıl hikaye başka bir sosyal medya şirketiyle ilgili: Smithereen. Chris hemen her gün bu şirketin yakınlarında taksicilik yapıyor. Bir gün aracıyla o şirkette çalışan Jaden'i arabasına alıyor ve havaalanına gitmeye çalışan bu kişiyi silah zoruyla kaçırıyor. Çünkü sosyal medya şirketinin üst düzey yöneticilerinden biri olduğunu zannediyor. Oysa onun sadece bir stajyer olduğunu öğrenince öfkeden çılgına dönüyor ve başına bir çuval geçirerek başka bir arabayla onu bilinmeyen bir yere doğru sürüklemeye devam ediyor. Yolda bu aracı görüp şüphelenen polisler tarafından takip ediliyor ve kısa bir kovalamacanın ardından nihayet bir tarlanın ortasında durduruluyor.
Peki Chris’in derdi ne? Neden böyle bir kaçırma eylemine kalkışmış? Billy Bauer’la konuşabilmek için. Kaçırdığı kişinin çalıştığı sosyal medya şirketi Smithereen'ın kurucusu ve başkanı olan Billy Bauer. Tek derdi buymuş! Billy Bauer’e ulaşmak.
~
Videonun tam metni ve kullandığım kaynaklar web sitemde:
barisozcan.com/kim-ulan-bu-billy-bauer-black-mirror-s05e02
~
TÜM VİDEOLAR ► bit.ly/barisozcanvideolar
Yeni videoları kaçırmamak için ► bit.ly/barisozcanyoutube
Altyazı eklemek için ► trwomen.com/wname-timedtext_cs_panel?tab=2&c=UCv6jcPwFujuTIwFQ11jt1Yw
~
twitter.com/BarisOzcan
facebook.com/BarisOzcan
instagram.com/BarisOzcan
BarisOzcan.com/sikca-sorulan-sorular

Black MirrorKara AynaNetflixSmithereen

YORUMLAR
Alas kardan
Alas kardan 7 saatler önce
Forgetting is difficult. remembering is worse.
şengüler yeşil
şengüler yeşil 8 saatler önce
Bu alemde iyi ki Barış Özcan var. Var ol! (!)
Jalal Mirzazada
Jalal Mirzazada Gün önce
Bariş bey, hazırladığınız her video-ya tek tek sıkılmadan bakıyorum ve beğeniyorum. Videolar, konular ve bize katdıklarınız muhteşem. Bunun için size teşekkü ediyorum. Konuyla alakası yok ama. Size kullandğınız gözlükle alakalı bir mesaj atmıştım. Cevaplamadınız. Mumkunse bu videoa kullandığınız gözlüyün modelini söyleyin. Muhteşem ötesi bir gözlük! Amma bir türlü bulamıyorum. Lütfen belki bunla alakalı bir videoda hazırlaya bilirsiniz. Amma sizden ricam bu gözlükle alakalı bir cevap verin.
Burak İnal
Burak İnal 2 gün önce
Yapıyorsun bu işi enişte
Bekir Yılmaz
Bekir Yılmaz 2 gün önce
şu youtube'da sende olmasan barış abim ne izleyecektik yıllardır videoları izliyorum ilk defa yorum yapıyorum allah razı oldun senden
Delena's Blood
Delena's Blood 3 gün önce
0:08 aklıma Sherlock Holmes bbc den Jim Moriarty geldi ;(:
hacer demirhan
hacer demirhan 4 gün önce
Barış bey tebrik ediyorum sizi, çalıştığınız bir ekip varmı? Yoksa tüm bu çalışmaları kendi basiniza mi yapiyorsunuz? Ki bu ihtimal beni kendimden soğumaya sebep olabilir!😏
Zeliha Toğtay
Zeliha Toğtay 6 gün önce
Seni bu yüzden çok seviyorum. Aslında herkesin bilebileceği şeyleri altını çizmiş kitabını bize uzatarak diyorsun ki “bak zaten aynı şeyden bahsediyoruz”
ebubekir &
ebubekir & 9 gün önce
Efsane yorum bir tek ben anlayan değilmişim bunu sizden duymak iyi oldu görmediğim noktalarda varmış
theshadow 2894
theshadow 2894 9 gün önce
bu videoyu izlerken herhangi bir detayı kaçırmamak için gözümü telefondan ayıramamam gerçeği...
Çaçaçoo
Çaçaçoo 11 gün önce
SENİ NERDEN TAKİP ETCEZ O ZAMAN BARIŞ APİ
Kadir PALA
Kadir PALA 13 gün önce
Alttan mesajıda aldık 😊😊(BO)
Yasin Dilsiz
Yasin Dilsiz 16 gün önce
Söze alay etme, hafife alma, küçümseme, inanmama, kinaye anlamları katmak için Ünlem işaretiyle birlikte kullanılır: İsteseymiş bu kitabı bir günde bitirirmiş (!) ama ne yazık ki vakti yokmuş.
fatih yonucuoğlu
fatih yonucuoğlu 16 gün önce
abi çok sinirli gördüm seni biraz abartmış olabilir misin
Krall
Krall 17 gün önce
hacı sıktıya bu ulanlı mulanlı başlıklar
Utku Turan
Utku Turan 19 gün önce
(!) .
H.Ahmet kaynak
H.Ahmet kaynak 19 gün önce
bizimde ercüment çözerimiz var
normalemre
normalemre 19 gün önce
Silahlı saldırgan etkisiz hale getirildi mi sonunda anlamadım elleri kırılsın
Merhaba By
Merhaba By 19 gün önce
Ve bu videoyu izlerkende elimizdeler
Sneaky Massacre TR
Sneaky Massacre TR 20 gün önce
Valla okadar namaz niyazdayız ama şu iddadan kurtulamadım. Benim Billy Bauer'im ''Hadi iddaa oyna!'' , ''Bu kuponu kesin tutturacaksın!'' diye diye gidiyor... Zamanım da gidiyor ama en çok giden ise para idi. Yani artık Billy Bauer'i dinlemicem. Teşekkürler Barış abi. Bahis oynamayı bıraktım şuan itibariyle. Yemin ederim.
Swarthy Boy
Swarthy Boy 21 gün önce
Efsane
Tony Montana
Tony Montana 25 gün önce
TRwomen da bırakalım mı ? bildirim geliyor yeni video yüklediğinde abi
Saliha Akın
Saliha Akın 26 gün önce
Çok dogru
Ilkin Abdulla
Ilkin Abdulla 26 gün önce
Taşak geçmiyorum mu?
gül çelik
gül çelik 29 gün önce
Mükemmel
Demirci Ailesi
Demirci Ailesi Aylar önce
Ne mükemmel bir düşünce ile anlatilmis dünya gerçeği herkes senin gibi düşünse şu an dünya gerçekten yaşanacak bir yer olacak .
yo mama
yo mama Aylar önce
Lütfen DEVILMAN CRYBABY izle. Çok derin düşüncelerin olabileceğini düşümüyorum
Shina Mashiro
Shina Mashiro Aylar önce
Barış abi son üç yılımda sosyal medya hayatımdan çok şeyi alıp götürdü. Geri gelmeyecek şeyleri. Zamanım var hala gencim ama gidenleri geri getirmek için zamanda faydasız. Ama geçen sene başında ben kendimi kurtardım neyse ki. Ve bu güzel videon ile Billy Bauer ülkemizde bir yumruk daha yemiş oldu. Tabii umarım bu yorumu okuryorsan vaktinden çalmıyorumdur. Billy belki rakipsiz sanıyor kendini ama damla damla uyanışlar akarsu yataklarını süslüyor. Ufak ufak direnişler yarın kocaman bir okyanusa doğru... " Ey Billy Bauer sen kimsin ya? " ( Barış Özcan )
Ровлвддвжвж РвллвдажвжДыюыююв
Ровлвддвжвж РвллвдажвжДыюыююв Aylar önce
12:50muzik ismi ne
Sevban Yayla
Sevban Yayla Aylar önce
Bu adamın instagram hesabı var mı bi bakın.. Bana hesap açtırmayın şimdi.
yağmur Bozay
yağmur Bozay Aylar önce
Ve black mirror izlemeye başlarım.
ikram beder
ikram beder Aylar önce
"Canının isteklerini kendisine ilâh (yönetici) edineni gördün mü? Şimdi ona sen mi vekil olacaksın?" Furkan, 43. Bu durumda Billy Bauer, sana gerekli olup olmadığını sorgulatmadan istediği zaman, istediği yerde, istediği araçla bir ilâh gibi herşeyi yaptıran canının istekleridir. Bölüm sonunda özet cümle gibi. Artık canının isteklerinden vazgeçip gerekliliği yaşama zamanı...
Emrah Boztepe
Emrah Boztepe Aylar önce
Barış Özcan, Billy Bauer'in repliğinin bir bölümünü kendisi seslendirerek aslında üstü kapalı günah çıkartıyor olabilir mi? "Tüm platformumuz (TRwomen kanalım), yemin ederim ki, başlangıçta farklıydı. Ne bileyim, sanki, bambaşka bir şeye dönüştü. Bu noktaya adım adım geldi. Bana dediler ki: 'Optimize etmeyi sürdümelisin Bill (Barış), insanlar ellerinden bırakmamalı (sürekli seni izlemeli)". Barış Özcan aslında bize "Lütfen benim yaptığım her şeyi beğenmeyin, eleştirel bakın ve seçici olun. Beni 'çoğunluğa hitap edip çok izlenen youtuber' yapmayın, 'azınlığa hitap eden ama kaliteli işler yapan youtuber' olarak kalmama müsade edin!" demek istiyor olabilir mi orada? Alın size "Black Mirror" senaryosu. :)
Cantürk Aktaş
Cantürk Aktaş Aylar önce
Ben galiba 3.sezondayken bu video geldi, özellikle bekledim, "sonra izle" listeme ekledim. Bugün bölümü izledim, sonra bu videoya geldim. Gerçekten müthiş analizlerle anlatmışsınız. Bazen algılar kapalı izliyoruz dizileri. Sırf bölümleri, sezonları tüketebilmek için.
Baymyrat Atayev
Baymyrat Atayev Aylar önce
En son telefona bildirim gelip, bakmadan bitirseydi
türk kahvesi i
türk kahvesi i Aylar önce
Dizinin o bolumunu izledikten sonra facebooku (telefondan silemedigim icin) devre disi biraktim instayi sildim daha once twitteri bir sure sonra sildim ve teknolojinin yuzde 60indan kendimi uzaklastirdim artik sadece vazi bilgi videolari ve dizi izliyrum ve bu cidden eski hayatima gore daha iyi zamanimi daha iyi kullanabiliyorum yani size de oneririm
EYYÜP DEMİRCAN
EYYÜP DEMİRCAN Aylar önce
Yine harika bir video ...
eşrefi mahlukat
eşrefi mahlukat Aylar önce
ALLAH RAZI OLSUN KIRAL ABİM
Mert Tüfekçi
Mert Tüfekçi Aylar önce
erol egemen bunu beğenmedi
Caner Ermişer
Caner Ermişer Aylar önce
barış özcan inşallah bu yorumumu okursun. iyice saçmalamaya başladın çünkü, seni takipten çıkıyorum. aptallara hitap eden birisi her zaman karşısında büyük bir kitle bulur. tek etkileyici yanın ses tonun sanırım. sadece kendin akıllı sanıyorsun sanırım. yazacak çok şey var ama neyse ben artık bıraktım seni.
Gülnur Sönmez
Gülnur Sönmez Aylar önce
Haklısın...
Yasin Akay
Yasin Akay Aylar önce
sen nasil telif ihtarı almıyorsun bu dizi görüntülerinden üstad ?
Ahmet Akif Saygın
Ahmet Akif Saygın Aylar önce
billy bauer kaleci mayer nadya komonaçi bridget bardot fenerbahçeli cemil...
Aliyar Çınar
Aliyar Çınar Aylar önce
Yine güzel bir yorumlama.
İbrahim Yağız
İbrahim Yağız Aylar önce
Tek kelime ile efsane abi hayranlıkla izliyorum videoları çok teşekkürler abi
Salih Yanmaz
Salih Yanmaz Aylar önce
"Kim lan bu Erol Egemen!" Kaybedenler Kulübü
Mehmet Alper Taşçı
Mehmet Alper Taşçı Aylar önce
Bu video neden bu kadar iyi? Bayıldım
Halil Özel
Halil Özel Aylar önce
Harikaydı ya :) Hocam diğer bölümlerle ilgilide videolar yapsan süper olurdu ;)
M. Efe
M. Efe Aylar önce
Nadir açan bir çiçek gibiydin barış.ama artık eski sen yoksun. sen artık bir reklamsın.
Reşat Balaban
Reşat Balaban Aylar önce
Güzel video ama ben o kadar ilgilenmiyorum, çünkü youtube hesabından başka hesap kullanmıyorum. Etrafımdaki insanları da uyarıyorum. Sizlerde yakınlarınızı uyarın, çünkü hayat ve zaman geri dündürülemez...
Ömer Zeyd Kuran
Ömer Zeyd Kuran Aylar önce
Adam gibi adam barış özcan
Kamil Canberk Atik
Kamil Canberk Atik Aylar önce
Billie'nin klasik bir Jesus Karaterine de benzediği bir gerçek. Bir tanrı bir ilah olduğunun yanında.
mehmetk2727xx
mehmetk2727xx Aylar önce
Facebook artk tüm telefonlarda sistem uygulaması olarak geliyor ve ben zorla uygulama kaldırma programlarıyla kaldırıyorum gerek yok hesabımıda farklı isim ve bilgilerle kaydettim mesela brezilyada yaşıyorum faceye göre her neyse sosyal medya da taklmak yerine sürekli spotify dan tidal music den farklı müzikler dinliyorum şuan da pubg zaman katili oldu artık çocuk genç yaşlı demeden evli bekar asker polis avukat vs vs demeden herkesi gece vakti uyanık tutup sabah erken kalkmasına engel oluyor . TRwomen da iyi değil lakin bu şekil de bilgi veren kanalları izlemek dışında...
Bilgehan Gül
Bilgehan Gül Aylar önce
Hem bu kadar ince şeyleri bulup hem tavsiye verip hem güldürüp hem de kendi videonda kendi reklamını bu kadar güzel yapıyorsun ya helal olsun. Sondaki şey normal bir insanın bulacağı bir şey değil. Umarım ben uydurmuyorumdur.
İlker Dalar
İlker Dalar Aylar önce
Billy Bauer'i canlandıran aktör Yusuf Yazıcı.
Niyazi Emre Akbaş
Niyazi Emre Akbaş Aylar önce
Barış Özcan izlediğim gün 300 iq ertesi gün 3 iq
Onur
Onur Aylar önce
Tebrikler
Mehmet Yok
Mehmet Yok Aylar önce
Parantez işaretini anlayanlar yazabilir mi ?
Mert Can Dağdelen
Mert Can Dağdelen Aylar önce
sen harika bir detaysın barış abi
düşünenadam
düşünenadam Aylar önce
Rahmetli Barış MANÇO'dan sonra ufkumu açan ikinci kişisin. Böyle devam et " Faydalı insan" yolun açık olsun...
Kemal Sami Karaca
Kemal Sami Karaca Aylar önce
"Nasıl zaman öldürülür" fikrinin 16 dakika 22 saniyelik kanıtıdır
Elif Şanlı
Elif Şanlı Aylar önce
Bu videoyu Black Mirror 5. sezon 2. bölümü izleyene kadar izlememeye karar vermiştim. Az önce o bölümü izledim ve soluğu hemen burada aldım. Ne kadar muhteşem bir bölüm analizi olmuş. Çok etkilendim. Bölümün hemen üzerine ne kadar da güzel gitti. Arada bir yorum olarak yazıyorum yine yazacağım: İyi ki varsın Barış Özcan.
MaketZeka
MaketZeka Aylar önce
video sonundaki ünlemleri parantez içine alma olayını video başlığına koymasını anlayan bir tek ben miyim?
Oğuzhan KAMYAN
Oğuzhan KAMYAN Aylar önce
Erol Egemen?
Hanife Tunç
Hanife Tunç Aylar önce
ne müthişsiniz
PELİN ÖZDEN
PELİN ÖZDEN Aylar önce
Barış Ağbi Netflix de The Great Hack isimli bir belgesel var.1 saatlik. İzlemiş olman muhtemel ve hatta kaynaklarının daha önceki videolarında var olması sebebi ile daha fazla bilgiye sahip olduğun için izlemeni ve yorumlamanı rica edebilir miyim?🙆‍♀️
Zeynep Aydan Aygece
Zeynep Aydan Aygece Aylar önce
bandersnatch videosu gelsin
Mel Cal
Mel Cal Aylar önce
bravo 👏🏻
Semih Dilek
Semih Dilek Aylar önce
5.sezon ne zaman cikti ya
Caner çelik
Caner çelik Aylar önce
nerden baksan kral final
Black Mirror: Season 5 | Official Trailer | Netflix
1:48
ЧЁРНОЕ ЗЕРКАЛО ПО-РУССКИ
1:15:41
ЕГОР
görünümler 1 367 897
UFC 244: Press Conference
22:18
UFC - Ultimate Fighting Championship
görünümler 698 174
Courtney Makes Ian & Damien Go To Therapy
10:01
Ashley O - On a Roll | Official Music Video
2:30
Netflix
görünümler 16 207 291
Обзор игры Black Mirror
5:51
StopGame.Ru
görünümler 103 169
Radiohead - Black Mirror - Exit Music
5:10
LeBreton
görünümler 3 990 295
Black Mirror S03E01 Airport scene
2:53
drab2000
görünümler 940 460
Every Black Mirror Episode Ranked Worst To Best
12:46
Black Mirror trailer
2:30
UFets
görünümler 7 075 806
Black Mirror | Striking Vipers | The first fight
2:26
The Ending Of Nosedive Explained | Black Mirror Season 3 Explained
17:22
Instagram vs. Reality (Black Mirror Spoof)
12:03
Stevie Emerson
görünümler 2 052 702
The Most WTF Moments From Black Mirror Season 4
9:08
GameSpot Universe
görünümler 112 188
The Decline of Black Mirror
31:11
Thafnine
görünümler 448 093
Ariana Grande -  thank u, next (the fragrance)
1:15
Ariana Grande
görünümler 3 770 615
TEACHING MYSELF HOW TO SING
10:28
twaimz
görünümler 690 436
Nintendo Switch Lite Unboxing!
7:11
Kevin Kenson
görünümler 857 309
The Try Guys EXTREME Tie-Dye Challenge
15:23
The Try Guys
görünümler 1 586 917
A BOY IS A GUN*
3:54
Tyler, The Creator
görünümler 3 216 348
Types of Basketball Players
10:17
loveliveserve
görünümler 761 997
Céline Dion - Courage (Official Audio)
4:14
CelineDionVEVO
görünümler 628 060
Which Restaurant Did They Work At? (GAME)
13:42
Good Mythical MORE
görünümler 106 886